Chanel wspiera koreańskie rzemiosło

W świecie mody i luksusu Chanel to synonim elegancji, klasy i niepowtarzalnego stylu. Jednak ta marka to nie tylko ikona mody, to także firma o wielkim sercu i zaangażowaniu w kulturę i sztukę. To zaangażowanie jest szczególnie widoczne w ich partnerstwie z Yéol Korean Heritage Preservation Society, organizacją poświęconą promowaniu koreańskiego dziedzictwa kulturowego. I tak już drugi rok z rzędu Chanel wspiera koreańskie rzemiosło, a dokładniej wystawę otwartą przed Frieze w Seulu.

Wystawę zatytułowano „Woobomanri: An Enduring Walk Toward Purity”. Od zeszłego piątku już można ją zwiedzać i potrwa aż do 23 września. Co ciekawe zbiegnie się w czasie z Seoul Fashion Week i Frieze Seoul, które potrwają odpowiednio od 5 do 9 września i od 6 do 9 września. To drugie to międzynarodowe targi sztuki organizowane przez w różnych miastach na całym świecie, wśród nich są między innymi Frieze London, Frieze New York i Frieze Los Angeles.

Wkład w rozwój sztuki i kultury

Nie od dziś wiadomo, że Chanel angażuje się w inicjatywy wspierające sztukę i kulturę na całym świecie. Jest to nie tylko wyrazem jej oddania dla estetyki, ale także sposobem na budowanie relacji z klientami i społecznościami artystycznymi. Najbardziej znanym przykładem są współpracę z wybitnymi artystami, których celem jest zwykle stworzenie limitowanych kolekcji, które łączą sztukę z modą. Jednak to nie jedyna płaszczyzna, na której marka aktywnie działa w tym zakresie.

W ramach rozwoju sztuki Chanel wspiera koreanskie rzemioslo
W ramach rozwoju sztuki Chanel wspiera koreańskie rzemiosło
źródło: wwd.com

W 2021 roku Chanel powołało Fundusz Kultury wspierający innowacyjne projekty z całego świata. Świetnym przykładem jego działalności jest Centre Pompidou w Paryżu, gdzie mieści się jedna z największych na świecie kolekcji sztuki współczesnej. Frédéric Migayrou, zastępca dyrektora Centre Pompidou, podsumował fundusz następująco: – Myślenie o przyszłości wymaga współpracy z ludźmi poszukującymi ekologicznych rozwiązań. Fundusz Chanel sprawi, że nasza praca w tym zakresie będzie bardziej widoczna, a także pomoże młodym artystom, projektantom i architektom znaleźć partnerów zainteresowanych ekologiczną sztuką i designem.

Dodatkowo Chanel od dawna utrzymuje bliskie związki z przemysłem filmowym. Marka wspiera międzynarodowe festiwale filmowe, takie jak Cannes Film Festival, i nawiązuje współpracę z utalentowanymi reżyserami i aktorami. Także poprzez programy stypendialne i konkursy, pomaga w rozwoju talentów, którzy mogą kształtować przyszłość mody i sztuki.

W jaki sposób Chanel wspiera koreańskie rzemiosło?

Na podobnej zasadzie, dom mody wspiera tę koreańską inicjatywę, sponsorując wystawę i niezwykłych rzemieślników, którzy będą prezentować tam swoje prace. Będziemy mieli okazję podziwiać dzieła dwóch wybitnych artystów południowokoreańskich. Han Gi Deok, znany jako ekspert w dziedzinie „hwagak”, za co uhonorowano go tytułem Mistrza Roku Yéol. Oraz Kim Dong Jun, zajmujący się ceramiką i wybrany Młodym Rzemieślnikiem Roku Yéol.

Nie tylko ubrania Chanel wspiera korenskie rzemioslo
Nie tylko ubrania- Chanel wspiera koreańskie rzemiosło
źródło: www.pna.gov.ph

Technika „hwagak” to subtelna sztuka inkrustacji rogiem wołu, która jest nieodłączną częścią bogatego dziedzictwa kulturowego Korei Południowej. I to właśnie te wyjątkowe umiejętności tworzenia „hwagak” artyści zaprezentują na wystawie. Dodatkowo, na tej fascynującej ekspozycji zostaną wystawione meble, oświetlenie, porcelana baekia, słoiki księżycowe oraz wyjątkowa zastawa stołowa. To doskonała okazja, aby poznać różnorodność i bogactwo koreańskiego rzemiosła oraz sztuki, które stanowią cenne dziedzictwo kulturowe tego regionu.

„Wydaje się, że szybkie zmiany i nieustanna konkurencja stały się podstawą naszego współczesnego życia” – powiedział dyrektor wystawy Teo Yang- „Craftwork kroczy swoją ścieżką bez narzekania, o krok od funkcjonowania świata, po cichu wypełniając rolę przekazywania nam wartości, które są zapominane”.

1 komentarz

    Napisz komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany