Symboliczny pokaz marki Dior w Mumbaju

Luksusowa marka Dior ma na swoim koncie wiele niezwykle konwencjonalnych pokazów. A już dziś zaprezentuje swoją najnowszą kolekcję Fall 2023 autorstwa Marii Grazii Chiuri w pięknej Bramie Indii w Mumbaju. Oczekuje się, że ponad 850 gości weźmie udział w wydarzeniu. Wówczas będzie to pierwsza globalna premiera tej skali w Indiach kolekcji kalendarzowej versus kapsuła. Czego możemy spodziewać się w stolicy Indii i skąd taki pomysł na lokalizację pokazu?

Ikoniczne kolekcje marki Dior

Marka jest znana nie tylko z wysokiej jakości produktów, takich jak ubrania, czy kosmetyki, ale i z aktywnych działań w branży. Chętnie organizuje wydarzenia, takie jak pokazy mody, otwarcia butików i imprezy charytatywne. Odkąd dyrektorem kreatywnym marki jest Maria Grazia Chiuri, Dior stworzył wiele niezwykłych kolekcji. Wiele z nich miało wpływ na trendy i modę obecną.

mariagraziaportrait sarahblais
źródło: https://tankmagazine.com

Jedną z najbardziej znanych kolekcji, którą zaprojektowała Maria Grazia Chiuri dla Dior, jest kolekcja wiosna-lato 2017. Była ona zainspirowana feministyczną ikoną z lat 70. – Sylvie Vartan. Na wybiegu pojawiły się wówczas bogate, haftowane wzory, ręcznie malowane tkaniny i kwieciste aplikacje. Uwagę przykuwała także kolekcja jesień-zima 2022, inspirowana sztuką z lat 60. i 70., szczególnie przez dzieła artystki Lee Krasner.

Maria Grazia Chiuri jest znana z wykorzystywania w swoich pracach elementów kultury i sztuki. W swoich pracach często podejmuje tematy promowania równości płci i kobiecej siły. Jej kolekcje dla Dior odzwierciedlają jej silne przekonania i od lat zyskują uznanie wśród krytyków mody i zwolenników marki.

Wyjątkowe zwieńczenie długoletniej przyjaźni

Nadchodzący pokaz będzie wyjątkowy nie tylko ze względu na wybór kraju i miejsca dziedzictwa, ale także przez fakt, że inspirowano się Indiami. We współpracy z Chanakya, mumbajskim atelier i szkołą rzemiosła dla kobiet prowadzoną przez Karishmę Swali, będzie obejmował zapierające dech w piersiach tło historycznej struktury miasta i z widokiem na panoramę miasta. Nie jest jednak tajemnicą, że nadchodzące wydarzenie to także oda do przyjaźni dwóch kobiet.

https://pl.pinterest.com/pin/206954545367729396/

„Spotkałyśmy się ponad 25 lat temu i od razu znalazłyśmy głębokie połączenie. Obecna kolekcja powstała dzięki doskonałości rzemiosła, savoir faire połączonego języka oraz wspólnego celebrowania rzemiosła i kultury naszych krajów” – powiedziała Maria Grazia Chiuri. Swali wyraźnie odwzajemnia ten sentyment, określając Chiuri jako „wieloletnią mentorkę i drogą przyjaciółkę”.

Czego możemy się spodziewać?

Kolekcja Dior na jesień i zimę 2023 będzie kolekcją ready to wear, co oznacza, że zaprezentowane ubrania nadają się do codziennego noszenia. Wiemy, także, że Chanakya stworzyła wzbogacenie haftów do ubrań, które dziś ukażą się światu. Chiuri ma pokać również kolekcję pre-fall, która trafi do sklepów w kwietniu. A w niej znaleźć się mają oszałamiające wieczorowe żakiety, eleganckie jedwabne sukienki i spódnice z wzorami inspirowanymi desi, czyli rdzennymi obywatelami Indii.

Chanakya School of Craft Dior GG
źródło: https://wwd.com

Sujata Assomull, starszy redaktor Vogue, jest zdania, że Indie są przygotowane na odrodzenie mody. Kraj ten to szósta co do wielkości gospodarka świata, z trzecim co do wielkości odsetkiem milionerów i młodą populacją. To z kolei sprawia, że są ogromnym rynkiem zbytu dla marek modowych. Indie i Dior mają również niezwykłą wspólną historię. Dla swojej jesienno-zimowej linii haute couture z 1955 roku Dior wyprodukował arcydzieło „Soiree de Lahore. Tam również marka zainspirowała się pięknymi haftami indyjskimi.

Po wielu latach marka znów powraca do Indii z nowym przedsięwzięciem. Zdaje się także, że ogromne środki logistyczne i bezpieczeństwa wchodziły w życie. Ppracownicy montowali zestawy do pokazu przez ostatnie pięć dni, a loty przybywały z gwiazdami planującymi uczestniczyć w pokazie. Wszyscy jesteśmy ciekawi, co dokładnie tym razem zaprezentuje Dior w Mumbaju!

5 komentarzy

    Napisz komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany