Koniec pewnej epoki. Rolls-Royce Dawn wycofany z produkcji

Ten model na zawsze pozostanie w pamięci wszystkich fanów Rolls-Royce’a. Słynna brytyjska marka zdecydowała się zaprzestać produkcji modelu Dawn, czyli najbardziej luksusowego kabrioletu ze stajni „Rollsa”. Po 8 latach przygody firma postanowiła zrobić krok do przodu – niestety dla zjawiskowego cabrio nie ma w niej miejsca. Rolls-Royce Dawn spełnił jednak swoją rolę – przyciągnął do marki nowych klientów i był najlepiej sprzedającym się kabrioletem Rolls-Royce’a w historii.

Rolls-Royce Dawn – nawet jak na tę półkę – to już nie najmłodsze cudo marki. Model został wprowadzony w 2015 roku, a więc produkowano go przez niemal dekadę. Dawn był bezpośrednim następcą innego kabrioletu brytyjskiej marki, jakim był Phantom Drophead Coupe. Po latach można z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że ten zaszczyt wypełnił godnie, a nawet przebił poprzednika w wielu aspektach.

 dfae b
Rolls-Royce Dawn | fot. Flickr | harry_nl

Fani marki z pewnością zwrócą tutaj uwagę, iż oba modele znacznie się od siebie różniły. To prawda! Mimo iż pochodzą z „tej samej linii”, skierowane były do innych odbiorców. Phantom Drophead Coupe, produkowany od 2007 do 2016 roku, to samochód bardziej masywny, o wyższej klasie i z większą ilością funkcji. Z kolei model Dawn miał przyciągnąć ludzi majętnych, ale wciąż stosunkowo młodych, dlatego ten Rolls był zaprojektowany w niższym standardzie i miał bardziej sportowy charakter, ale wciąż zachowywał oryginalne kształty, typowe dla brytyjskiej marki. Oba już klasyki różniły się także ceną, która dla modelu Dawn była przystępniejsza.

Nad najlepiej sprzedającym się kabrioletem Rolls Royce’a zachodzi słońce. Nadszedł czas luksusowych „elektryków”

Jakie były powody wycofania się Rolls-Royce’a z produkcji tak kultowego i dochodowego modelu? Z pewnością Dawn miał już swój czas, choć jego poprzednika produkowano o rok dłużej. 8 lat to jednak długa kadencja, jak dla jednego modelu samochodu. Są jednak jeszcze inne, ważniejsze powody. Świat zmienia się, a wraz z nim motoryzacja. Rolls-Royce – jak wiele innych producentów z branży – zmierza ku „elektryfikacji” swojej oferty. Model Dawn zastąpią „elektryki”, a bezpośrednim następcą stanie się Spectre.

„Gdy produkcja Dawn zbliża się ku końcowi, możemy zadumać się nad tym niezwykłym rozdziałem w historii marki. Ten piękny samochód doskonale uosabia współczesny luksus, jednocześnie celebrując zasady założycielskie i dziedzictwo marki” – podsumował w oświadczeniu zakończenie produkcji modelu prezes Rolls-Royce Motor Cars Ltd., Torsten Müller-Ötvös.

Rolls Royce Dawn
Rolls Royce zakończył produkcję modelu Dawn | fot. Kārlis Dambrāns | CC-BY-2.0
Nie ma jeszcze komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany