Legendarne perfumy Chanel No 5

Gdy myślimy o perfumach, zazwyczaj przed oczami staje nam minimalistyczny, elegancki flakon z bursztynowym płynem w środku. Legendarne perfumy Chanel No 5 pobudzają wyobraźnię i zmysły, zachwycając niezmiennie od ponad stu lat. Historia ich powstania i legenda są niemal tak samo inspirujące, jak zapach.

Legendarne perfumy Chanel No 5 – historia

W 1921 roku Gabrielle „Coco” Chanel i Ernest Beaux stworzyli zapach, który miała rewolucyjny wpływ na świat perfum i stała się ikoną klasy i elegancji. Chanel No. 5 jest dziś uważany za symbol wyjątkowej luksusowej marki. Pierwsze spotkanie Chanel i Beaux było punktem zwrotnym w historii perfum, przynosząc nowatorskie podejście do tworzenia zapachów.

Gabrielle Chanel en mariniere wiki
Coco Chanel, fot.:wikipedia.org

Legendarne perfumy Chanel No 5 były były spełnieniem fascynacji projektantki, która interesowała się światem zapachów od dzieciństwa. Współpraca z doświadczonym perfumiarzem była drogą do sukcesu. Razem opracowywali koncepcję zapachu, a ich zbieżne wizje pozwoliły na stworzenie wyjątkowego zapachu.

Legendarne perfumy Chanel N°5 pixa
fot.: pixabay.com

Ernest Beaux, perfumiarz tworzący wcześniej zapachy dla carskiej rodziny, wraz z Coco Chanel pracowali nad nowoczesnym, innowacyjnym zapachem dla kobiet lat dwudziestych. W laboratorium Beaux wykorzystał najnowsze osiągnięcia nauki – wprowadził do stworzonych mieszanek aldehydy, które utrzymywały zapach na skórze i powodowały jego stopniowe uwalnianie.

Klasa i zmysłowość zamknięte w minimalistycznym flakonie

Legendarne perfumy Chanel No 5 mają bardzo minimalistyczną formę, zarówno nazwa – nazwisko projektantki i numer “5” zamiast wyszukanej nazwy, jak i projekt butelki są pełne klasy w swej prostocie. Jak pachnie ta ponadczasowa kompozycja?

chanell no 5 reklama 2022
Reklama Chanel No 5 z Marion Cotillard z 2020 roku, fot.: chanel.com
 • Aldehydowy dodatek: Wykorzystanie aldehydów nadaje perfumom świeżość, lekkość i trwałość, co było wówczas innowacyjne i rewolucyjne.
 • Kwiatowo-pudrowa mieszanka: Chanel No. 5 to unikalna kompozycja kwiatowo-pudrowa. Dominują w niej nuty jaśminu, róży, bergamotki, brzoskwini, ylang-ylang i olejku neroli.
 • Ekskluzywny proces tworzenia: Ernest Beaux przygotował kilka wersji zapachu dla Coco Chanel, numerując fiołki od 1 do 5. Chanel wybrała właśnie ten oznaczony numerem 5, co nadaje perfumom status legendy.
 • Trwałość i intensywność: Zapach utrzymuje się długo na skórze, a jego intensywność sprawia, że jest rozpoznawalny i pamiętany przez wielu.
 • Kompleksowa kompozycja zapachowa: Nuty głowy, serca i bazy łączą się w harmonijną całość, tworząc perfumę o złożonym i unikatowym charakterze.
 • Klasyczna elegancja: Chanel No. 5 stał się symbolem klasy, stylu i kobiecego uroku. Zapach jest ponadczasowy i pozostaje jednym z najbardziej ikonicznych na świecie.
 • Słynne składniki: Nuty takie jak ambra, wanilia i drzewo sandałowe w bazie dodają perfumom głębi i ciepła.

Ubrana w perfumy – twarze Chanel No 5

Zapach wykreowany przez projektantkę to nie tylko doskonała mieszanka wykwintnych aromatów. Stanowi także doskonała promocja i budowanie wyjątkowości wokół zawartości skromnego flakonu. Ubrane w Chanel No 5 chodziły Marylin Monroe, Catherine Deneuve, Nicole Kidman czy Marion Cotillard.

tumblr mpyhmtohNi1r1p7nfo1 1280caterine
Catherine Deneuve – elegancka twarz Chanel z lat 70, fot.:tumbrl.com
marilyn monroe chanel no 5
Ikona Marylin ubrana w ikonę – zapach Chanel No 5, fot.: vogue.com

Podarowanie flakonu tych perfum kobiecie przez mężczyznę, stało się synonimem wyrażenia miłości i uwielbienia. Niezmienne od ponad stu lat, ciągle pobudzają zmysły i fantazję i pozostaną takie chyba na zawsze.

1 komentarz

  Napisz komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany