Od dawna obserwujemy, jak moda przenika najróżniejsze dziedziny życia. Od technologii i nauki po sztukę i kulturę, dosięga także taniec. W tej dynamicznie rozwijającej się gałęzi sztuki kostiumy są często integralną częścią prezentacji artystycznej, pomagając w uchwyceniu wizji choreografa. Dlatego współpraca między projektantami mody, a choreografami może prowadzić do powstania unikalnej otoczki danego spektaklu. Moda w tańcu z pewnością ma duży potencjał rozwoju.
Wyzwania stworzenia odpowiednich strojów dla młodych tancerzy podjęła się uznana brytyjska projektantka Grace Wales Bonner. We współpracy z The National Youth Dance Company powstały kostiumy do spektaklu „Novacene” autorstwa Wayne’a McGregora. Spektakl miał premierę w The Lowry w Manchesterze w ten weekend, zespół 3 czerwca zagra także w Londynie, po czym wyruszy w trasę po Wielkiej Brytanii.
Międzynarodowy sukces projektantki
Grace Wales Bonner jest uważana za jedną z najbardziej wpływowych projektantek młodego pokolenia. Urodzona w 1990 roku w Londynie, zdążyła już zdobyć wiele nagród za swoją pracę. Projektantka znana jest z niezwykłej dbałości o detale, a jej ubrania wyróżniają się unikalnymi wzorami i zdobieniami.
Dodatkowo często niosą ze sobą ważne przesłania kulturowe i polityczne. Wiele z jej projektów ma odniesienie do historii i tożsamości społeczności afroamerykańskiej. Podobnie pojawiają się inne motywy kulturowe, zaczerpnięte wpływami karaibskimi i afrykańskimi.
Wales Bonner zyskała międzynarodową sławę w 2016 roku otrzymując prestiżową nagrodę LVMH Prize. Od tamtego czasu jej projekty są prezentowane na wielu ważnych pokazach mody. Można zobaczyć je choćby w ramach London Fashion Week, New York Fashion Week i Paris Fashion Week.
,,Novacene”- spektakl wyjątkowy
The National Youth Dance Company (NYDC) to znany brytyjski zespół młodych tancerzy. Powstał w 2012 roku z inicjatywy Arts Council England, organizacji wspierającej sztukę i kulturę w Anglii. W rzeczywistości ideą NYDC jest rozwijanie umiejętności tanecznych i artystycznych młodych ludzi w wieku od 16 do 25 lat. Został powołany, aby dać możliwość rozwoju kariery młodym tancerzom, niezależnie od ich możliwości finansowych.
Ich najnowsza produkcja „Novacene” to spektakl choreograficzny stworzony przez Wayne’a McGregora, którego styl łączy w sobie elementy tańca współczesnego i tradycyjnej techniki klasycznej. Spektakl powstał podstawie książki z 2019 roku „Novacene: The Coming Age of Hyperintelligence’ autorstwa naukowca i ekologa Jamesa Lovelocka. Jest rozważaniem na temat naszej przyszłości jako gatunku w kontekście sztucznej inteligencji i jej wpływu na nasze życie oraz na cały ekosystem naszej planety.
Wales Bonner stworzyła łącznie kostiumy dla 34 młodych tancerzy, którzy obecnie tworzą NYDC. Same stroje są utrzymane w prostej stylistyce, znajdziemy tam dresy, koszulki i kamizelki w kolorze białym z czerwonymi akcentami. „Zawsze inspirowały mnie bogate i ekspresyjne gesty tańca w projektowaniu sylwetek, więc współpraca z NYDC i Wayne’em McGregorem była wielką przyjemnością. Mam nadzieję, że te niestandardowe stroje pozwolą młodym artystom zabłysnąć indywidualnością i energią.” – skomentowała autorka kreacji.
W jaki sposób przenika się moda w tańcu?
Moda i taniec to interesujące połączenie dwóch odrębnych, lecz kreatywnych i twórczych dziedzin. Projektanci tworząc unikalne i często bardzo zaawansowane technicznie kostiumy, nie tylko mają na celu podkreślenie sylwetek wykonawców. To na ich barkach spoczywa umożliwienie tancerzom swobodnego wykonywania ruchów oraz oddanie charakteru całego dzieła. Tancerze są z kolei odpowiedzialni za wykorzystanie stroju, jako dodatkowy element sceniczny. To właśnie kostium często pozwala im ucieleśnić idee spektaklu i przedstawić ją odbiorcy.
Moda w tańcu jest oczywiście coraz bardziej zauważalna. Być może dlatego, że taka współpraca ma także obustronne korzyści. Kostiumy zaprojektowane przez znanego projektanta mody mogą przyciągnąć uwagę publiczności i pomóc w promowaniu tańca na coraz większą skalę. Tak samo w drugą stronę, autor lub autorka wyjątkowych strojów scenicznych może nawiązać stałą współpracę z teatrem lub zespołem lub swoją pracą zyskać uznanie w branży.