Moda w tańcu, NYDC w unikalnych kostiumach

Od dawna obserwujemy, jak moda przenika najróżniejsze dziedziny życia. Od technologii i nauki po sztukę i kulturę, dosięga także taniec. W tej dynamicznie rozwijającej się gałęzi sztuki kostiumy są często integralną częścią prezentacji artystycznej, pomagając w uchwyceniu wizji choreografa. Dlatego współpraca między projektantami mody, a choreografami może prowadzić do powstania unikalnej otoczki danego spektaklu. Moda w tańcu z pewnością ma duży potencjał rozwoju.

Wyzwania stworzenia odpowiednich strojów dla młodych tancerzy podjęła się uznana brytyjska projektantka Grace Wales Bonner. We współpracy z The National Youth Dance Company powstały kostiumy do spektaklu „Novacene” autorstwa Wayne’a McGregora. Spektakl miał premierę w The Lowry w Manchesterze w ten weekend, zespół 3 czerwca zagra także w Londynie, po czym wyruszy w trasę po Wielkiej Brytanii.

unnamed jipmfk
źródło: fashionunited.com

Międzynarodowy sukces projektantki

Grace Wales Bonner jest uważana za jedną z najbardziej wpływowych projektantek młodego pokolenia. Urodzona w 1990 roku w Londynie, zdążyła już zdobyć wiele nagród za swoją pracę. Projektantka znana jest z niezwykłej dbałości o detale, a jej ubrania wyróżniają się unikalnymi wzorami i zdobieniami.

źródło: vogue.com

Dodatkowo często niosą ze sobą ważne przesłania kulturowe i polityczne. Wiele z jej projektów ma odniesienie do historii i tożsamości społeczności afroamerykańskiej. Podobnie pojawiają się inne motywy kulturowe, zaczerpnięte wpływami karaibskimi i afrykańskimi.

Wales Bonner zyskała międzynarodową sławę w 2016 roku otrzymując prestiżową nagrodę LVMH Prize. Od tamtego czasu jej projekty są prezentowane na wielu ważnych pokazach mody. Można zobaczyć je choćby w ramach London Fashion Week, New York Fashion Week i Paris Fashion Week.

,,Novacene”- spektakl wyjątkowy

The National Youth Dance Company (NYDC) to znany brytyjski zespół młodych tancerzy. Powstał w 2012 roku z inicjatywy Arts Council England, organizacji wspierającej sztukę i kulturę w Anglii. W rzeczywistości ideą NYDC jest rozwijanie umiejętności tanecznych i artystycznych młodych ludzi w wieku od 16 do 25 lat. Został powołany, aby dać możliwość rozwoju kariery młodym tancerzom, niezależnie od ich możliwości finansowych.

NYDC Vertical Road  Tony Nandi  orghgyavhwfojsicxidbxjpyeyhiu
źródło: nydc.org.uk

Ich najnowsza produkcja „Novacene” to spektakl choreograficzny stworzony przez Wayne’a McGregora, którego styl łączy w sobie elementy tańca współczesnego i tradycyjnej techniki klasycznej. Spektakl powstał podstawie książki z 2019 roku „Novacene: The Coming Age of Hyperintelligence’ autorstwa naukowca i ekologa Jamesa Lovelocka. Jest rozważaniem na temat naszej przyszłości jako gatunku w kontekście sztucznej inteligencji i jej wpływu na nasze życie oraz na cały ekosystem naszej planety.

Wales Bonner stworzyła łącznie kostiumy dla 34 młodych tancerzy, którzy obecnie tworzą NYDC. Same stroje są utrzymane w prostej stylistyce, znajdziemy tam dresy, koszulki i kamizelki w kolorze białym z czerwonymi akcentami. „Zawsze inspirowały mnie bogate i ekspresyjne gesty tańca w projektowaniu sylwetek, więc współpraca z NYDC i Wayne’em McGregorem była wielką przyjemnością. Mam nadzieję, że te niestandardowe stroje pozwolą młodym artystom zabłysnąć indywidualnością i energią.” – skomentowała autorka kreacji.

W jaki sposób przenika się moda w tańcu?

Moda i taniec to interesujące połączenie dwóch odrębnych, lecz kreatywnych i twórczych dziedzin. Projektanci tworząc unikalne i często bardzo zaawansowane technicznie kostiumy, nie tylko mają na celu podkreślenie sylwetek wykonawców. To na ich barkach spoczywa umożliwienie tancerzom swobodnego wykonywania ruchów oraz oddanie charakteru całego dzieła. Tancerze są z kolei odpowiedzialni za wykorzystanie stroju, jako dodatkowy element sceniczny. To właśnie kostium często pozwala im ucieleśnić idee spektaklu i przedstawić ją odbiorcy.

Moda w tańcu jest oczywiście coraz bardziej zauważalna. Być może dlatego, że taka współpraca ma także obustronne korzyści. Kostiumy zaprojektowane przez znanego projektanta mody mogą przyciągnąć uwagę publiczności i pomóc w promowaniu tańca na coraz większą skalę. Tak samo w drugą stronę, autor lub autorka wyjątkowych strojów scenicznych może nawiązać stałą współpracę z teatrem lub zespołem lub swoją pracą zyskać uznanie w branży.

Nie ma jeszcze komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany