Ubrania inwestycyjne – chwilowy trend czy świadome podejście do mody

Mody i trendy zmieniają się co sezon. Śledzenie pomysłów największych marek prezentowanych podczas ekskluzywnych tygodni mody w Nowym Jorku czy Paryżu jest głównie zadaniem specjalistów z branży i it-girl. W ostatnich latach zaobserwowano wzrost zainteresowania  modą na „ubrania inwestycyjne” jako alternatywę dla szybkiej mody. Trend ten zdaje się redefiniować podejście do zakupów odzieżowych, kładąc nacisk na ekskluzywność, jakość, trwałość i uniwersalność. Co ciekawe, z szaf bizneswoman zawędrował także na wybiegi.

Historia i geneza trendu: ubrania inwestycyjne

I tu pojawia się pytanie, czy coś co jest w opozycji do trendów ciągle może być tak nazwane? W ostatnich dwóch dekadach panowała dominacja „szybkiej mody”, charakteryzującej się krótkim cyklem życia produktu i zmiennymi fasonami. Wiele dostępnych na rynku ubrań było co najmniej średniej jakości. Nawet te pochodzące od luksusowych, znanych marek. Kobiety, szczególnie prowadzące własny biznes, aktywne managerki w wielkich firmach, potrzebują ubrań doskonałej jakości, zawsze dobrze wyglądających. 

freepik 2
Ubrania inwestycyjne to radość z doskonałej jakości, fot. freepik.com

 W wyniku naturalnej potrzeby , pojawiło się zjawisko „ubrań inwestycyjnych”. Kładzie nacisk na długoterminową wartość i trwałość.

Definicja ubrań inwestycyjnych

„Ubrania inwestycyjne” to wyrafinowane i ponadczasowe ubrania, które mają przetrwać więcej niż kilka sezonów. Charakteryzują się wysoką jakością wykonania i materiałów, a ich wartość nie spada wraz z upływem czasu. Mają wiele wspólnego z ideą mody kapsułowej, jednakże nie są to zjawiska tożsame. Moda kapsułowa stawia na kompatybilność zestawów, ubrania inwestycyjne na ekskluzywną jakość i ponadczasową wartość. Rośnie ona z czasem.

Zjawisko w świetle analizy trendów modowych

Analitycy z platformy Trendalytics zauważyli, że wiosenno-letnie kolekcje znanych domów mody na 2024 rok skupiają się na produktach uniwersalnych i trwałych. Tego rodzaju ubrania, nazwane „inwestycyjnymi”, są przeznaczone do długotrwałego użytku i nie tracą na wartości.

Seafarer Fall Winter 2024 25 Lookbook kendam
Wysokiej jakości ubrania w klasycznych fasonach są w najnowszych lookbookach, Seafarer 2024/2025, fot. kendam.com
Seafarer Fall Winter 2024 25 Lookbook kendam1
Seafarer 2024/2025, fot. kandam.com

Jasno wskazuje to zatem, że zjawisko ma charakter uniwersalny. Potrzeba uniwersalnych, trwałych, ekskluzywnych ubrań dotarła też do projektantów. Co widać na wybiegach. W tym roku obecność “ubrań inwestycyjnych” była mocno zaznaczona choćby na Kopenhaskim Tygodniu Mody. Równie silnie widoczne jest to w najnowszych look-bookach znanych z ekskluzywności marek, takich jak choćby Kiton, Simkhai czy Seafarer.

Cechy charakterystyczne ubrań inwestycyjnych

Omawiany nurt w modzie ostatnich lat cechuje się kilkoma wyznacznikami. Cechy te sprawiają, że marynarki, spodnie, czy spódnice latami nie tracą na wartości. Mogą być przez wiele lat używane w różnych zestawieniach, są ponadczasowe i doskonale wykonane. Wymienić można podstawowy zestaw cech ubrań inwestycyjnych:

  • Trwałość i wytrzymałość materiałów
  • Uniwersalność fasonów
  • Wygoda i prostota fasonów
  • Ponadczasowy design
  • Wysoka jakość wykonania
  • Niezmienna wartość w czasie

Praktyka zakupów „ubrań inwestycyjnych”

W praktyce często „ubrania inwestycyjne” nie są tanie, ale ich cena odzwierciedla wysoką jakość i trwałość. Wartość niektórych ekskluzywnych ubrań może wzrosnąć z czasem, co czyni je również formą inwestycji. Odzież w tym nurcie pojawia się coraz częściej na pokazach.

Simkhai Fall Winter 2024 25 kendam
Simkhai 2024/2025, fot. kenda.com
Simkhai Fall Winter 2024 25 kendam1
Najlepsze materiały i misterne wykonanie, Simkhai 2024/2025. fot. kendam.com

Zyskują one oprócz doskonałej jakości, materiałów także ekskluzywne metki. Cena ubrań inwestycyjnych wzrasta, ale także nie tracą one na wartości.

Rola „ubrań inwestycyjnych” w dobie inflacji

W dobie inflacji, zakupy świadome i odpowiedzialne stają się coraz bardziej istotne. Inwestowanie w trwałe ubrania, które przetrwają próbę czasu, może być korzystne z ekonomicznego punktu widzenia. Jest to oszczędność czasu, ponieważ nie trzeba poszukiwać nowej odzieży co sezon. Wskazać można również na oszczędność pieniędzy w dłuższej perspektywie. Raz zgromadzona garderoba sprawdza się przez wiele lat.  

Kiton Fall Winter 2024 25 Lookbook kendam
Kiton 2024/2025, fot. kendam.com
Kiton Fall Winter 2024 25 Lookbook kendam1
Doskonałe fasony, Kiton 2024/2025, fot. kendam. com

Trend „ubrań inwestycyjnych” to odpowiedź na zapotrzebowanie rynku na wysoką jakość i trwałość w modzie. Przeciwstawia się on kulturze konsumpcjonizmu, promując świadome i odpowiedzialne podejście do zakupów odzieżowych. Wartość tych ubrań nie tylko nie maleje, ale może nawet wzrastać z czasem, czyniąc je nie tylko elementem garderoby, ale również formą inwestycji.

Nie ma jeszcze komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany