Moda na eko

Świat wielkiej mody kojarzony jest z materiałami, takimi jak skóra czy futra. Produkcja odzieży wiąże się z chemicznym barwieniem tkanin i wielkim przemysłem. Wraz ze wzrostem świadomości społecznej oraz ruchami w kierunku dbałości o środowisko, także świat znanych domów mody przesuwa się w kierunku troski o przyrodę. Moda na eko to trend, który już od kilku lat zadamawia się w świecie haute couture.

Moda na eko – co to znaczy?

W ostatnich latach, branża modowa stanęła przed pilną potrzebą przemyślenia swojego podejścia do produkcji i konsumpcji.

Stella McCartney Mushroom Leather Bag 1
Stella McCartney korzysta z innowacyjnego materiału: Mylo, fot.: stellamccartney.com

Świat wielkiej mody, który niegdyś był dominowany przez błysk, glamur i szybkość, teraz musi zastanowić się nad swoim wpływem na środowisko. Zwrot wielkiej mody w stronę ekologii jest coraz bardziej widoczny. Co ważne, oczekują go także klienci. Najważniejsze trendy w modzie na eko prezentują się następująco:

  • Eko-materiały jak bawełna czy len.
  • Recykling, czyli przetwarzanie używanych ubrań w nowe projekty.
  • Zrównoważona produkcja
  • Eko-futra
  • Moda vintage
  • Minimalizm, czyli proste i ponadczasowe projekty.
  • Transparentność marki, czyli ujawnianie informacji o produkcji i pochodzeniu ubrań.
  • Kapsułowe kolekcje
  • Lokalna produkcja
  • Aktywizm i edukacja

Eko-ekspansja

Domy mody, takie jak Stella McCartney, stawiają na eko inicjatywy. McCartney, znana z jej podejścia do ekologicznej mody, współpracuje teraz z ONZ, starając się ustanowić nowe standardy dla całej branży.

stella mccartney vegan mushroom leather bag blue
Wegańska skóra, fot.: stellamccartney.com

Fashion Industry Charter for Climate Action, który został zaprezentowany podczas szczytu COP24, to znaczący krok w kierunku redukcji emisji gazów cieplarnianych. Moda na eko to nie tylko materiały, ale idąca z tym zmiana myślenia.

Bio-couture

Suzanne Lee prezentuje alternatywny sposób tworzenia odzieży, używając kombinacji zielonej herbaty, drożdży i cukru. Moda na eko w jej wydaniu to innowacyjne podejście jest fascynujące, jego skuteczność w skali masowej jest kwestionowana.

Kolaboracje pro-ekologiczne

Firmy takie jak Lacoste i Balenciaga nawiązują współprace z organizacjami ekologicznymi, tworząc kolekcje, które podkreślają znaczenie ochrony środowiska. W świecie mody, dominującym trendem stało się dążenie do zrównoważonego i ekologicznego rozwoju. To nie tylko odpowiedź na globalne wyzwania, ale również świadoma moda na eko.

 Stella McCartney, jako pionierka w tej dziedzinie, otworzyła drogę dla takich marek jak Burberry, Chanel czy Gucci.

pokaz chanell w duchu eco2
Chanell podczas pokazu mody w 2022 roku wykorzystało jedynie ekologiczne materiały, fot.: chanell.com

Te luksusowe domy mody nie tylko zmieniają swoje podejście do produkcji, minimalizując ślad węglowy i inwestując w odnawialne źródła energii. Zmierzając ku przyszłości, gdzie recykling i ponowne wykorzystanie staną się normą, te marki inwestują w innowacyjne materiały czy skupiają się na odpowiedzialności społecznej, w tym poprzez wsparcie lokalnych społeczności i promowanie równości płci. 

pokaz chanell w duchu eco
Ekologiczny pokaz Chanell, fot.:

Moda na eko w świecie wielkich marek nie jest już jedynie chwilowym kaprysem. Stanowią one odpowiedź na pilne potrzeby naszego środowiska i refleksję nad przyszłością branży. Ekologiczne podejście do mody staje się nie tylko popularne, ale również niezbędne dla przetrwania branży w obliczu globalnych wyzwań klimatycznych.

Nie ma jeszcze komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany