Życie i kariera Naomi Campbell

Naomi Campbell, wyjątkowa w swoim wyrazie i niezrównana w swojej determinacji. Jej imię stało się nie tylko symbolem siły i rewolucji w świecie mody, ale także źródłem inspiracji dla pokoleń marzących o osiągnięciu wielkich rzeczy. Życie i kariera Naomi Campbell wzbudza podziw i stanowi wzór do naśladowania dla każdego, kto pragnie przełamywać granice i osiągać najwyższe cele. Od chwil, gdy po raz pierwszy zaistniała na wybiegu, aż po moment, gdy stała się ikoną, jej historia jest kwintesencją triumfów, wyzwań i niewzruszonej wytrwałości.

Naomi Campbell
Fot. hollywoodlife.com

Trudne początki

Supermodelka przyszła na świat 22 maja 1970 roku w południowej londyńskiej dzielnicy Streatham. Jej ojciec opuścił matkę Valerie Morris, gdy ta była w czwartym miesiącu ciąży, pozostawiając ją samą z wychowaniem córki. Valerie postanowiła, że nie będzie kontynuować kontaktów z ojcem dziecka. To z kolei sprawiło, że Naomi nigdy nie miała okazji poznać swojego biologicznego ojca. Swoje nazwisko wzięła od ojczyma.

Korzenie Naomi wywodzą się z afro-jamajskiej linii oraz, poprzez babcię od strony ojca, z chińsko-jamajskiego pochodzenia. Z kolei wczesne lata życia dziewczynka spędziła głównie w Rzymie, gdzie matka pracowała jako tancerka. Po powrocie do Londynu często pozostawała pod opieką krewnych, gdyż Valerie związana była z pracą, wymagającą ciągłych podróży. Wczesne lata jej życia upłynęły więc pod znakiem ciągłych zmian i niepewności.

Życie i kariera Naomi Campbell- determinacja małej dziewczynki

Już od najmłodszych lat Naomi przejawiała zainteresowanie sztuką. W wieku zaledwie trzech lat uczęszczała do Barabara Speake Stage School, a gdy osiągnęła wiek dziesięciu lat, zaczęła pobierać lekcje baletu w Italia Conti Academy of Theatre Arts. Chciała pójść w ślady swojej matki, a aby wspomóc swoją edukację, pracowała jako kelnerka, a dorabiała sobie jako modelka. Co ciekawe siedmioletnia Campbell  wystąpiła w teledysku Boba Marleya do piosenki „This is love”. Był to pierwszy raz gdy pojawiła się w mediach publicznych.

Jej kariera miała zacząć się, gdy pewnego dnia podczas zakupów zwróciła na nią uwagę agentka Synchro Model Agency – Beth Boldt. Zachęciła Naomi, aby spróbowała swoich sił w profesjonalnej ścieżce i od tego momentu jej kariera zaczęła bardzo szybko się rozwijać. Chwilę przed swoimi szesnastymi urodzinami pojawiła się na okładce brytyjskiego wydania magazynu Elle.

Ikona lat 90 Naomi Campbell
Fot. theroot.com

Zmagania z uprzedzeniami

Kariera Naomi Campbell nie stała w miejscu, lecz stale się rozwijała. Modelka zaczęła chodzić na wybiegach w kreacjach takich projektantów jak Gianni Versace czy Isaac Mizrahi. Również znani fotografowie, jak chociażby Bruce Weber, zaczęli interesować się tą utalentowaną i niezwykle charyzmatyczną młodą kobietą. U schyłku lat 80. Campbell, wraz z Christy Turlington i Lindzie Evangelistą, zostały uznane za trzon nowej ery modelingu, nosząc miano „Trójcy”. Stały się symbolem rozpoznawalności i siły, kształtując nie tylko trendy, ale i postawy w branży.

Mimo sukcesów, Naomi musiała stawiać czoła wyzwaniom wynikającym z rasizmu, z którym borykała się zarówno ze strony publiczności, jak i niektórych agencji oraz domów mody. W tym trudnym czasie mogła jednak liczyć na niezłomne wsparcie przyjaciół. Turlington i Evangelista stanęły w jej obronie, decydując się na wykonywanie zleceń wyłącznie w przypadku, gdy wszystkie trzy były obecne.

Życie i kariera Naomi Campbell- przełom w walce z nierównością rasową

W grudniu 1987 roku ukazała się niezwykle doniosła okładka brytyjskiego magazynu Vogue, na której znalazła się Campbell. To wydarzenie było niezmiernie wyjątkowe, gdyż od 1966 roku żadna ciemnoskóra modelka nie zdobiła dotąd okładki tego prestiżowego wydawnictwa. Wkrótce zdjęcia Campbell zaczęły królować nie tylko na stronach brytyjskiego Vogue’a, lecz także na łamach innych wydań, w tym paryskiego. Co więcej, jej obecność na wrześniowej okładce amerykańskiego wydania stała się symbolicznym akcentem. Bowiem to właśnie ta edycja była uznawana za najważniejszą w całym roku.

Życie i kariera Naomi Campbell
Życie i kariera Naomi Campbell
Fot. twitter.com

Wkrótce po tym wydarzeniu życie i kariera Naomi Campbell stały się obiektem zainteresowania całego świata mody. Magazyn Interview nadał Naomi tytuł „megamodelki wszystkich pozostałych”. Głośnym echem odbił się jej epizod z upadkiem na wybiegu podczas prezentacji dla Vivienne Westwood, kiedy to wysokość trzydziestocentymetrowych obcasów doprowadziła do niezręcznego incydentu. Dzisiaj wspomniane buty znalazły swoje miejsce w słynnym Victoria and Albert Museum w Londynie.

Pomimo sukcesów, agencja Elite Model Management, która reprezentowała Naomi od 1987 roku, zaskoczyła branżę decyzją o zakończeniu współpracy z modelką. Agencja wyjaśniła, że nie jest w stanie usprawiedliwić agresywnego zachowania wobec ich przedstawicieli i klientów, co stanowiło bezpośredni powód dla zakończenia kontraktu. Takie przynajmniej jest oficjalne stanowisko agencji.

Nie tylko modeling

Naomi Campbell, dążąc do rozwoju poza światem mody, w połowie lat 90. eksperymentowała w różnych dziedzinach. Zainteresowania pisarstwem skłoniły ją do wydania powieści „Łabędź”, opowiadającej historię supermodelki szantażowanej, jednak książka spotkała się z krytyką i negatywnymi recenzjami. Ostatecznie okazało się, że autorką książki jest Caroline Upcher, która pisała na zlecenie Campbell.

Oprócz tego artystka nagrała album „Babywoman”, nawiązujący do przezwiska nadanego jej przez projektanta Rifata Ozbeka. Niestety, także płyta nie odniosła sukcesu i stała się obiektem krytyki, nawet stając się inspiracją dla nagród „Naomi Awards” dla najgorszych utworów i albumów. Dodatkowo, Campbell zainwestowała w sieć restauracji Fashion Cafe, lecz ich właściciele zostali aresztowani za oszustwa finansowe, co zakończyło ten projekt.

Naomi Campbell runway
Fot. monteozlive.com

Życie i kariera Naomi Campbell- koniec ery supermodelek

W 1998 roku przez magazyn Time został ogłoszony koniec ery supermodelek. Naomi wtedy już nie pojawiała się na wybiegach, jednak wciąż pracowała na sesjach zdjęciowych. Rok później podpisała kontrakt z firmą kosmetyczną Cosmopolitan Cosmetics i zaczęła prowadzić prace nad swoimi własnymi perfumami. Jej kolejne przejście po wybiegu miało miejsce dopiero w 2007 roku dla Diora z okazji sześćdziesięciu lat jego istnienia. Obecnie Naomi gościnnie występuje na pokazach największych marek i sporadycznie pojawia się na okładkach magazynów.

Życie osobiste i działalność filantropijna

Przez długi czas życie osobiste modelki było przedmiotem zainteresowania mediów. Pomimo szerokiej publicznej obecności, nigdy nie znalazła swojej życiowej drugiej połowy, nie wstąpiła także w związek małżeński. W maju 2021 roku świat obiegła wieść o narodzinach jej dziecka. A kolejną fale kontrowersji wywołała informacja, że córka przyszła na świat za pośrednictwem surogatki. Szczegółów dotyczących narodzin córki spodziewamy się poznać dopiero w biografii, która niedługo ma ujrzeć światło dzienne.

Życie i kariera Naomi Campbell
Fot. tmz.com

Obecnie Naomi Campbell aktywnie angażuje się w działania internetowe, starając się skutecznie zwalczać rasizm w świecie mody. Modelka zbiera fundusze na walkę z HIV i AIDS, a także na pomoc dzieciom z rodzin znajdujących się w ubóstwie. Jej działania charytatywne stanowią istotną część jej aktywności. Mimo kontrowersji owianych wokół jej osoby nie da się zaprzeczyć, że życie i kariera Naomi Campbell to ogromna inspiracja dla młodych pokoleń, a sama modelka jest jedną z najbardziej uznawanych i cenionych przedstawicielek w swojej branży.

Nie ma jeszcze komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany