Czy szkło murano jest jeszcze w modzie?

W 2020 roku korale murano zwane również perłami weneckimi wpisano na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Wytwarzane są z precyzyjnością godną wyłącznie mistrzów, prostymi narzędziami sprzed wieków z nutą tajemnicy know-how. To właśnie sztuka tworzenia została przez UNESCO doceniona i dlatego to proces tworzenia jest wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa. Pytanie, czy szkło murano jest jeszcze w modzie, ma tylko jedną odpowiedź. To wyjątkowe szkło, jest jednym z najbardziej luksusowych i pożądanych na świecie materiałów do tworzenia elementów dekoracyjnych i funkcjonalnych. Jego wyjątkowość napisała wielowiekowa tradycja, ale nie tylko ona. Dlaczego jeszcze w luksusowych przestrzeniach nie może zabraknąć szkła murano?

Czy szkło murano jest jeszcze w modzie?

unikalny nowoczesny wazon murano

Tajemnica tworzenia szkła murano była przez wieki przekazywana z ojca na syna, a tego jak powstaje wazon murano, figurki, ozdoby czy biżuteria młodzi rzemieślnicy uczyli się latami. Mistrzowie dmuchania weneckiego szkła to ludzie o artystycznej duszy, a przy tym perfekcjoniści. Dlatego murano uznawane jest za najczystsze. Nie znajdziesz na nim rys i smug, bo żaden kurz nie może dostać się do szkła w trakcie produkcji.

Szkło murano jest synonimem luksusu, elegancji i prestiżu. Wskazuje na umiłowanie właściciela do sztuki, rzeczy pięknych i niebanalnych. Czy wyjdzie kiedyś z mody? Murano to sztuka ceniona nie od kilkunastu lat, czy kilku dekad, lecz od ponad 1000 lat. Szkło murano jest odporne na modę, bo piękno i artystyczny charakter przedmiotów zachwycają ludzi na całym świecie – bez względu na płeć, wiek i miejsce zamieszkania. Szkło z weneckiej wyspy jest znane na całym świecie i każdy koneser drogich i ekskluzywnych przedmiotów docenia jego wartość.

4 rzeczy, które wpływają na wyjątkowość murano

Autentyczny wazon bądź figurka murano, bądź przepiękne ozdoby nigdy nie wyjdą z mody. Łączą duszę weneckim przodków i nowoczesną formę. Na ich wyjątkowość wpływa wiele czynników. A Włosi uwielbiają ponadczasową elegancję, wystarczy spojrzeć na światowe domy mody, Versace czy Prada. Murano również jest ponadczasowe.

niezwykle ozdoby do domu ze szkla murano

1. Wielowiekowa tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie i praktykowana w małych, rodzinnych warsztatach. Na weneckiej wyspie szkło wytwarzają wyłącznie mistrzowie fachu – nikt nie jest w tym miejscu z przypadku. Rzemieślnicy używają narzędzi, które kiedyś służyły ich przodkom. Przedmioty murano wpisują się również w modę na eko – powstają z użyciem tradycyjnych metod i odznaczają się trwałością.

2. Artystyczny charakter szkła. Murano uznawane jest za sztukę, nie jest to zwykły element dekoracyjny, który schodzi z linii produkcyjnej. Każda rzecz wykonana ze szkła murano nosi znamiona artystycznej duszy rzemieślnika. Na wyspie funkcjonuje nawet Galeria Sztuki Murano, skupiająca najwybitniejsze i najpiękniejsze dzieła dla najbardziej wymagających klientów.

3. O tym, czy szkło murano jest w modzie świadczy jego wartość – rzeczy ze szkła murano są cennym nabytkiem. Każdy produkt ze szkła z weneckiej wyspy posiada certyfikat autentyczności.

4. Tradycyjne formy wazonów, ozdób, figurek wykonane z murano przechodzą w nowoczesne, fantazyjne, pełne elegancji i szyku kształty. Sztuka podąża za współczesnością, a czasem jest krok przed nią, wskazując kierunek. Dlatego tradycyjne rzeczy wykonane ze szkła murano idealnie dopełniają współczesne wnętrza.

Murano to coś więcej niż ozdoba, to również inwestycja

Przedmioty wykonane ze szkła murano mają nie tylko walor estetyczny, bo również inwestycyjny. Z murano nie jest jak z modą na kożuchy czy dzwony, że wracają co jakiś czas do łask. Artystyczne szkło nieprzerwanie jest w modzie. Przedmioty z niego wykonane kupują domy aukcyjne, sprzedawane są też na platformach skupiających się wyłącznie na rzeczach wykonanych z tego materiału. Poza tym również na specjalnych targach, gdzie można sprzedać wyłącznie zabytki bądź sztukę.

oryginalny wazon z wyjatkowego szkla murano

Kolorowy i wyrafinowany materiał uwielbiają koneserzy sztuki. Oni doskonale wiedzą, że murano to nie tylko piękne szkło, lecz również inwestycja. Natomiast warto pamiętać o tym, że każdy oryginalny produkt pochodzący z weneckiej wyspy ma certyfikat potwierdzający autentyczność.

Przedmioty ze szkła murano najlepiej kupować w sprawdzonych sklepach. Są cenne, zatem jeśli ktoś oferuje produkty za niską kwotę, raczej nie stworzyli ich ręcznie weneccy mistrzowie rzemieślnictwa. To podobnie jak z ubraniami inwestycyjnymi, ich wartość jest dużo wyższa niż ubrań z sieciówek, ale trwałość nieporównywalna.

Przez wieki szkło murano nie straciło na wartości, wręcz przeciwnie docenia się je coraz bardziej. Zatem element dekoracyjny, w postaci np. wazonu będzie również inwestycją. Certyfikowane szkło murano nigdy nie sprzedawano po niskiej cenie.

Każde dzieło z murano jest unikatowe – doskonały pomysł na prezent

dekoracyjny i modny wazon murano

Artyści rzemieślnicy tworzą fantazyjne przedmioty z kolorowego szkła murano i każdy jest jedyny w swoim rodzaju, niepowtarzalny. Bo tworzą je ludzkie ręce i te same modele nigdy nie będą identyczne, zawsze będzie wyróżniał je choćby jakiś detal. Poza tym nie są produkowane na skalę masową, praca nad nimi przebiega powoli, by precyzyjnie zadbać o każdy szczegół. I powstają w określonej, niewielkiej ilości.

Unikalność przedmiotów z artystycznego szkła murano i bycie w trendach bez względu na zmieniającą się modę, czyni z nich gotowy, idealny pomysł na prezent, na różne okazje. Na parapetówkę, na ślub, z okazji urodzin, imienin, dzień mamy i babci, i po prostu by podziękować bądź sprawić bliskiej osobie przyjemność.

Szkło murano jest nie tylko nadal modne, lecz jest pożądane wszędzie tam, gdzie luksus i sztuka idą w parze.

Nie ma jeszcze komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany