Najważniejsze  pokazy Men’s Fashion Week 2024

Coroczny cykl Man’s Fashion Week stanowi gorący okres w kalendarzu znawców mody. Pokazy te, odbywające się na początku każdego roku, stanowią otwarcie sezonu trwającego aż do wiosny. To podczas tych zdarzeń kreowane są trendy na najbliższy rok. Najważniejsze pokazy Men’s Fashion Week 2024 udowadniają, że moda męska to obszar prawdziwej wolności i kreatywności projektantów. Twórcy nie tylko prezentują ponadczasowe koncepcje, ale także eksperymentują z chwilowymi kaprysami, tradycjami i formami. Sprawia to, że branżowe dyskusje są ożywione, a ubiór staje się przedmiotem dogłębnych analiz i refleksji.

Najważniejsze pokazy Men’s Fashion Week 2024 – przegląd trendów

Pokazy z Mediolanu oraz Paryża wzbudziły wiele emocji i zainteresowania. Marki takie jak Gucci pokazały odświeżoną koncepcję projektów, spójną i elegancką kolekcję. Podczas gdy Loewe pokazało odważne granie z definicją męskości i przyzwyczajeniami w niemal kolażowym stylu.

Najważniejsze pokazy Man’s Fashion Week 2024 wyznaczają trendy w modzie i nie tylko. Warto podkreślić, że odbywające się pokazy to nie tylko ubrania, ale także refleksja nad tradycją i definicją męskości, igranie z przyzwyczajeniami i swoisty komentarz na temat rzeczywistości. Moda to przecież też sztuka.

Valentino

Najważniejsze pokazy Man’s Fashion Week 2024 nie mogły obejść się bez Valentino. W sezonie 2024/25 Pierpaolo Piccioli prezentuje rewolucyjną koncepcję mody męskiej, przynoszącą świeżość do tradycyjnych wyobrażeń o męskim stylu.

valentino1 kendam com
fot. kendam.com

Jego najnowsza kolekcja, zatytułowana „Le Ciel”, stanowi wyraźne odejście od utartych schematów, przedefiniowując męską modę poprzez innowacyjne podejście do koloru i formy.

Męski błękit

Centralnym punktem tej kolekcji jest niebieski kolor, który nie tylko pełni funkcję archetypalnego symbolu męskości, ale również odnosi się do idei wolności. Piccioli nie ogranicza się do tradycyjnego spojrzenia na niebieski jako symbol męskości, ale przenika głębiej, nadając mu nowe znaczenie. „Niebieskie niebo” staje się metaforą swobodnego myślenia, a przekonanie, że niebo jest jedyną granicą, odzwierciedla ducha wolności i otwartości umysłu.

valentino5 kendam com 1
fot. kendam.com
valentino7 kendam com
fot. kendam.com

W kolekcji Piccioli odwołuje się do klasycznych elementów męskiej garderoby, takich jak garnitury i płaszcze, jednakże przełamuje ich tradycyjne formy. Męskie stroje są poddane delikatnemu zmiękczaniu linii, a jednocześnie wzbogacane elementami dekoracyjnymi, które przywołują skojarzenia z haute couture. Jasne, odważne kolory, takie jak różowy, niebieski, zielony i pomarańczowy, przełamują monochromatyczność, dodając kolekcji dynamizmu i nowoczesności.

Hermes

Kolekcja Hermès na sezon jesień-zima 2024-2025 stanowi nie tylko wybitne osiągnięcie w dziedzinie mody męskiej, ale również hołd dla wyjątkowego stylu i innowacji, które zawsze towarzyszą marce Hermès. Véronique Nichanian znowu zaskakuje, wprowadzając do swoich projektów subtelność, elegancję i grę z konwencją. Pokaz marki Hermes to ważny punkt, gdy wymieniamy najważniejsze pokazy Men’s Fashion Week 2024.

hermes2 kendam com
fot. kendam.com
hermes4 kendam com
fot. kendam.com
hermes1 kendam com
fot.kendam.com

Hermes to połączenia luksusu z duchem sportowego nonszalancji. Projektantka redefiniuje podejście do męskiego ubioru, łącząc tradycyjne elementy z nowoczesnymi trendami. To połączenie widoczne jest w drobiazgach, takich jak pyłek na czarnym garniturze, który dodaje niezwykłej finezji, oraz w śmiałym podejściu do wzorów argyle, gdzie klasyczny motyw zostaje odnowiony poprzez niekonwencjonalne kształty i pikselizację.

Praktyczna strona mody?

W kolekcji widoczne są również w wszechstronność i praktyczność. W obliczu współczesnych oczekiwań mężczyzn, którzy cenią funkcjonalność i elastyczność ubrań, Hermès oferuje kolekcję uniwersalną. Bez krawatów, zastąpionych przez ciepłe golfy z dekoltem w kapturze czy luźne chustki, kolekcja prezentuje się nie tylko modnie, ale także z myślą o potrzebach nowoczesnego mężczyzny.

Loewe

Kolekcja Loewe na sezon jesień/zima 2024-2025, stworzona przez Jonathana Andersona, reprezentuje odważne odejście od konwencji w świecie mody. Charakteryzuje się unikalnym połączeniem elementów grunge’u, estetyki licealnego „geeka” oraz luksusowych detali, tworząc wyraziste dzieło, które podkreśla kreatywność i artystyczny zmysł projektanta. Kolekcja ciekawie igra z wzorami męskości, przykładowo poprzez gołe nogi łączone z ciężkimi butami i skórzanymi płaszczami.  Najważniejsze pokazy Men’s Fashion Week 2024 nie mogą obyć się bez kolorowego ptaka.

loeve6 kendam com
fot.kendam.com
loeve3 kendam com
fot.kendam.com
loeve1 kendam com
fot.kendam.com

Podstawowym tematem kolekcji jest zabawa i młodzieńczy zryw. Anderson odrzuca tradycyjne normy, tworząc ubrania, które nie tylko prezentują się stylowo, ale również są ekspresyjne i pełne energii. Kolażowe wzory, nietypowe zestawienia i awangardowe połączenia materiałów nadają kolekcji dynamiczny charakter.

Inspiracja artystą Richardem Hawkinsiem jest widoczna w kolażach wideo, selfie aktorów i obrazach na ubraniach. Elementy graficzne i kolory z dzieł Hawkinsa przenoszą się na długie swetry, spodnie i torebki, łącząc sztukę współczesną z modą.

Prada

Kolekcja na jesień-zimę 2024-2025 stworzona przez duet projektantów, Miucci Prady i Rafa Simonsa, dla włoskiej marki, kontynuuje ich charakterystyczne podejście do mody. Kolekcja łączy ważne społeczne i polityczne tematy z artystycznym podejściem do projektowania. Przyglądając się ich najnowszemu dziełu, możemy być pewni, że nie pozwolą sobie na łatwe dosłowności, zamiast tego sięgając po metafory, niuanse i dygresje.

W tej kolekcji projektanci subtelnie poruszają temat zmian klimatycznych, skupiając się na relacji człowieka z naturą. Znajdują w niej pierwotność, ale również elementy absurdu, ukazując delikatne piękno oraz jednocześnie paradoks współczesnego podejścia do natury.

Wariacja na temat plecaka

Nowe męskie projekty duetu oscylują między odzieżą biurową a użytkową, stanowiąc ciekawe połączenie elegancji i praktyczności. Choć większość modeli nosiła koszule z cienkimi krawatami, projektanci zdecydowali się zastąpić tradycyjne marynarki roboczymi kurtkami i parkami. To podejście wydaje się być kontynuacją sylwetek z damskiej kolekcji na wiosnę i lato 2024, co dodaje kolekcji spójności wizualnej.

W kolekcji dominują wełniane garnitury i tweedowe płaszcze. Zostają one zestawione z niekonwencjonalnymi elementami, takimi jak elastyczne czepki zamiast tradycyjnych kapeluszy. Dodatkowo plecaki z nylonu zajmują centralne miejsce. Stanowią nowoczesne i praktyczne reinterpretacje klasycznych dodatków marki.

Trendy – wróżenie z fusów czy widoczne inspiracje

Choć pokazy i stworzone kolekcje bardzo różnią się od siebie, analizując medolańskie i paryskie wybiegi, można stworzyć listę kilku cech wspólnych i widocznych inspiracji.

  • inspiracja sztuką – pokazowi kolekcji Gucci towarzyszyła muzyka Lucky Love. U Diora widać inspiracje baletmistrzem Rudolfem Nuriejewem. Anderson z Loewe zainspirował się twórczością Richarda Hawkinsa. Motywy inspiracji artystycznych widać też w wielu innych kolekcjach pokazywanych podczas fashion week
  • nowa definicja męskości – projektanci przedefiniowują męskość, bawiąc się przyzwyczajeniami i tradycją. Gucci buduje męską sylwetkę garniturami i płaszczami i łączy stylizacje ze zwiewnymi apaszkami w stylu neck tie. Valentino buduje kolekcję na wyrazistych męskich fasonach i stonowanych kolorach i łączy modele z ekstrawaganckimi dodatkami. Loewe igra z wizją męskości zestawiając gołe nogi z ciężkimi skórzanymi kurtkami 
  • zabawa kolorem – wiele marek – Gucci, Valentino, Prada, Hermes, Armani – wprowadza w stonowaną kolorystykę w swoich stylizacjach, w których pierwsze skrzypce gra jeden lub dwa kolorystyczne akcenty – golfy, torby, czapki. Loewe i Balmain łączą wzory i kolory w inspirujące kolaże

Najważniejsze pokazy Man’s Fashion Week 2024 pokazują, że moda to sztuka, wolność i zabawa. Nie ma tego co męskie i niemęskie, jest igranie z tradycją, formą i przyzwyczajeniami. Warto sięgnąć po garść inspiracji z wybiegów, nawet nie po to, aby wyglądać modnie, ale aby odkryć, że poprzez ubrania można wyrażać siebie.

2 komentarze

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany