Historia Lady Gucci

Świat mody to nie tylko ubrania. Wielkie domy tworzone przez uznanych projektantów od zawsze łączą ze sobą energię sztuki i biznesu, wrażliwości i pogoń za uznaniem. Gdy artyzm spotyka się w jednym miejscu z wielkimi pieniędzmi i sławą kreowaną przez media, powstaje niezwykła energia, czasami kreatywna, czasami destrukcyjna. Biografie Gianieggo Versace, Alexandra McQuenna czy Maurizia Gucciego pokazują, że emocje związane ze światem mody niejednokrotnie przekraczają normy i uznane za powszechnie obowiązujące granice. Historia Lady Gucci – Patrizi Reggiani – jest jedną z fascynujących opowieści o modzie, sławie, burzliwym życiu i zbrodni. Jej fabularyzowana biografia z 2021 roku z Lady Gagą w roli głównej – “Dom Gucci” – wzbudziła niedawno zainteresowanie zarówno fanów filmu, jak i osób zafascynowanych elektryzującym światem mody.

Historia Lady Gucci – na skrzyżowaniu mody, pieniędzy, miłości i zbrodni

Biografia Patrizi Reggani, gdyby spojrzeć na nią powierzchownie, do pewnego momentu przypomina współczesną bajkę. Gdy zagłębimy się w szczegóły, jest to opowieść o silnej, dumnej, zdeterminowanej i bezkompromisowej kobiecie, która dążąc do celu, nie zatrzymała się nawet przed zbrodnią.

czarna wdowa lady gucci
Lady Gucci – ikona mody i „czarna wdowa” – źródło: time.com

Można ją postrzegać jako osobę skrzywdzoną i zdradzoną lub krnąbrną i pozbawioną zahamowań. Fakty są jasne – Patrizia Reggani wyszła za mąż za Maurizia Gucciego, stała się częścią świata mody, twarzą marki Gucci, a zdradzona i pozostawiona, zleciła zabójstwo swojego męża. Historia Lady Gucci nie jest prosta i oczywista, ale z pewnością fascynująca.

Od biednej dziewczynki do królowej domu mody

Patrizia Reggiani, później znana jako Lady Gucci, urodziła się w 1948 roku w Vignola, na północy Włoch. Jej dzieciństwo to zmagania z biedą, odrzuceniem i brakiem ojca. Los się odmienił, gdy matka Patrizii, Silvana, wyszła za zamożnego przedsiębiorcę Ferdinando Reggianiego. To on adoptował Patrizię, otwierając przed nią nowe perspektywy.

W 1970 Patrizia poznała Maurizia Gucciego, spadkobiercę słynnego domu mody Gucci. Ich małżeństwo, zawarte w 1972 roku, przeniosło ich do Nowego Jorku, gdzie otrzymali penthouse w Olympic Tower. Mimo sprzeciwu ojca Maurizia, Rodolfa, Patrizia odnajdywała się w nowojorskim życiu towarzyskim, nawiązując nawet przyjaźń z Jackie Kennedy Onassis. Historia Lady Gucci przeniosła się do wielkiego świata.

patrizia ikona mody
Patrizia, ikona i królowa, źródło: time.com

W czasie trwania małżeństwa z Mauriziem, Patrizia aktywnie uczestniczyła w wydarzeniach modowych i towarzyskich. Urodziła dwie córki, Alessandrę i Allegrę, zanim w 1985 roku jej życie uległo radykalnej zmianie. Informacja o końcu małżeństwa przyszła niespodziewanie; Maurizio poinformował ją, że ich związek dobiegł końca. Wkrótce potem rozpoczął romans z Paolą Franchi. Lady Gucci nadal jednak była aktywną ikoną włoskiego domu mody. Pomimo rozstania, małżeństwo formalnie ciągle trwało.

Od zdradzonej kobiety do morderczyni

Zdrada nie przeszkadzała Lady Gucci tak bardzo jak publiczny policzek w postaci rozwodu i planowanego ślubu Mauroziego z Paolą. Po rozwodzie w 1994 roku, Patrizia, mimo utraty prawa do nazwiska Gucci, nie zrezygnowała z identyfikowania się z tą prestiżową marką. Maurizio zgodził się jednak na płacenie jej alimentów.

rodzina gucci w komplecie
Rodzina w komplecie, źródło: time.com

Co skierowało historię Lady Gucci na tory zbrodni? Przyczyn jest wiele. W historii związanej z zbrodnią Patrizii Gucci kryją się motywacje złożone jak labirynt, skonstruowane z pieniędzy, prestiżu i upadku. Patrizia, wydawałoby się, miała wszystko – luksusowe życie, nazwisko Gucci, pieniądze i władzę.

Jednakże, zakulisowe zamieszanie z powodu  rozwodu i planowanego małżeństwa Mauriziego zaczęło zagrażać fundamentom jej doskonałego świata. 

Na drodze zbrodni

Patrizia Gucci była jak postać tragiczna z szekspirowskiej tragedii, której decyzje zrodziły się z głęboko zakorzenionych pragnień utrzymania statusu quo. Jej zbrodnia, choć zmysłowa w realizacji, jest przede wszystkim refleksją nad tym, jak silna może być motywacja, kiedy stawiamy w niej w grę pieniądze, prestiż i naszą tożsamość.

lady guzzi maurizio gucci
Niemal idealne małżeństwo?, źródło: independent.co.uk

W momencie, gdy pojawiła się Paola Franchi, Patrizia zaczęła szukać potencjalnego wykonawcy swoich mrocznych zamiarów. Jej stwierdzenie, że jest ułomna i nie potrafi sama trafić do celu, tylko dodaje pikanterii jej historii. Poszukiwania zabójcy stają się jednym z najbardziej niepokojących elementów tego niezwykłego dramatu.

  • Utarta nazwiska Gucci 

Patrizia czuła, że jej życie było splecione z nazwiskiem Gucci. To nie była tylko kwestia prestiżu – to była jej tożsamość. Strata nazwiska oznaczała dla niej utratę nie tylko statusu społecznego, ale i rodzaju spoiwa, które ją łączyło z elitarnym światem mody. Dla niej, być Gucci było równoznaczne z byciem kimś ważnym i wpływowym.

  • Pieniądze 

 Rozwód i planowane małżeństwo Mauriziego zagrażały nie tylko władzy,, ale i finansowej stabilności Patrizii. Alimenty, które wcześniej były niebotycznie wysokie, miały zostać znacznie ograniczone, co zagrażało jej dotychczasowemu standardowi życia. Dla niej pieniądze były nie tylko symbolem luksusu, ale i źródłem władzy i bezpieczeństwa.

  • Utrata kontroli i upadek społeczny

Historia Lady Gucci pokazuje, że była kobietą silną, przyzwyczajoną do kontroli. Rozwód i utrata nazwiska oznaczały utratę kontroli nad własnym życiem i upadek w oczach społeczeństwa. Dla kogoś, kto przez lata kształtował swój wizerunek jako niezależnej i potężnej kobiety, ta perspektywa była nie do zniesienia.

  • Narcystyczne cechy

Wewnętrzny świat Patrizii był geście tkanką narcyzmu. Chęć podtrzymywania własnego wizerunku była silniejsza niż moralność. Zbrodnia była dla niej nie tylko rozwiązaniem problemu, ale też narzędziem do utrzymania pozorów perfekcyjnego życia.

  • Ostatni akord romantycznej zbrodni

 Maurizio nie tylko ją porzucił, ale też zamierzał poślubić inną kobietę. Dla Patrizii to nie była tylko zdrada małżeńska, ale też zdrada w kontekście spuścizny Gucci.

lady gucci po dokonaniu zbrodni
Patrizia Gucci – zdjęcia z kartoteki policyjnej, źródło: scmp.com

To dla niej było niemożliwe do zaakceptowania, co jeszcze bardziej napędziło jej pragnienie zemsty.

Lady Gucci – ikona i królowa

Patrizia Gucci to postać o wielowymiarowej i skomplikowanej historii, która odgrywała istotną rolę w historii słynnego domu mody. Jej wpływ na markę Gucci był zarówno widoczny, jak i kontrowersyjny, kształtując zarówno styl, jak i kierunek, w jakim podążała ta ikoniczna marka.

anja rubik gucci
Anja Rubik w kampani Gucci, źródło: vogue.uk

Wzloty i upadki firmy Gucci były efektem skomplikowanych relacji w rodzinie. Patrizia była postacią niezwykle ambitną, pragnącą utrzymania prestiżu i luksusu, które nierozerwalnie kojarzyły się z nazwiskiem Gucci. Jej determinacja do utrzymania kontroli nad domem mody i wprowadzenia go na szczyt była niepodważalna.

W przeciwieństwie do niektórych członków rodziny Gucci, Patrizia była gotowa i zdolna do adaptacji do zmieniających się trendów i wymogów rynku mody. Jej ekstrawagancki i barwny styl bycia powodowały, że sama też wyznaczała trendy. Jej zdolność do przewidywania kierunków i kreowania stylu marki była niezaprzeczalna. To ona, jako ikona mody, zdolna manipulatorka, barwna postać medialna, decydowała o tym, jak firma Gucci prezentuje się w oczach publiczności.

gucci obecnie
Obecnie Gucci kojarzone jest z Tomem Fordem, źródło: gucci.com

gucci niesztampowo i oryginalnie
Oryginalna strona marki, źródło: gucci.com

Lady Gucci, nie tylko jako żona Maurizia, ale także jako postać mająca decydujący wpływ na dziedzictwo mody, wzbudzała emocje i budziła kontrowersje. Jej styl życia, ekscentryczność i skomplikowane relacje z rodziną wpisały się głęboko w historię Gucci. Historia Lady Gucci to nie tylko opowieść o modzie, ale również o złożoności ludzkich relacji, ambicji i ceną, jaką trzeba zapłacić za utrzymanie miejsca na szczycie. 

Wolę płakać w Rolls-Royce niż być szczęśliwą na rowerze

Ten, chyba najsłynniejszy cytat Lady Gucci, który idealnie oddaje jej charakter i osobowość. Dziś przebywająca w więzieniu, kiedyś miała niemal wszystko. Władza, pieniądze, wpływy i pasja to połączenie, które uzależnia. Historia Lady Gucci jest tak barwna i pasjonująca, że powstały o niej filmy, fabularne i dokumentalne. Skazana za zamordowanie byłego męża Patrizia ciągle budzi zainteresowanie mediów i dziennikarzy, chcących poznać jej motywacje. W 2016 roku została zwolniona z więzienia po 18 latach kary. 

lady gaga lady gucci
Lady Gaga jak Lady Gucci, źródło: imdb.com

Obecnie Lady Gucci udziela wywiadów i opowiada o swoim barwnym życiu. Filmy fabularny “Dom Gucci” w gwiazdorskiej obsadzie z Lady Gagą i dokumentalny “Lady Gucci: historia czarnej wdowy” doskonale pokazują, jak barwną postacią jest do dzisiaj Patrizia. 

1 komentarz

    Napisz komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany